İstanbul Sıra Gecesi Ekibi Kiralama Fiyatları

56 0

İstanbul Sıra Gecesi Ekibi Kiralama Fiyatları

Zengin Anadolu kültürü göç ettiğimiz orta Asya’dan bizimle gelen geleneklerin yanı sıra bin yıldır bulunduğumuz coğrafyada ki şartlarla şekillenmiş farklılaşmış veya gelişmiştir. Halk olarak eğlenceye verdiğimiz önem doğrultusunda çeşitli adlarla yaptığımız yöresel toplantılar bazen eğlence dışı amaçlar içinde kullanılmıştır. Çeşitli halklar ve kültürlerden oluşan bu derin mozaik karşımıza farklı etkinliklerle çıkmakta. Hikayelerin anlatıldığı, toplumda yaşayışı düzenlerini kurallaştırıldığı küçük toplulukların yaşayış arının düzenlendiği bu toplantılar zamanla eğlence ağırlıklı olmaya başlamıştır. Örneğin Bursa’da gezmek olarak bilinen eğlence Urfa’da Sıra Gecesi olarak düzenlenmektedir. Genellikle erkeklerin katıldığı Sıra gecelerine küçük yaştaki çocuklar götürülür büyüklerini tanıması, toplum davranışı adab-ı muaşeret konusunda eğitilmesi sağlanmaktadır.

Sıra geceleri genellikle şarkı, söyleşi ve edebiyat üçgeninde toplanırken katılan sanatçılar yöresel şarkıları ve türküleri seslendirdi ve yorumlarlar. İsminin Sıra Gecesi olmasının sebebi ise her eğlencenin sıra ile bir başkasının ev sahipliğinde yapılmasıdır. Yüksek perdeden konuşulmayan, iletişimin gelişmesini sağlayan bu etkinliklerde yöresel sanatçıların yanı sıra ünlü sanatçılar da katılarak yeteneklerini gösterirler. Sıra gecelerinin en bilindik ismi ölümünün üzerinden 18 sene geçmesine rağmen hala Kazancı Bedih’tir. Katıldığı her Sıra gecesinin gözdesi olan Bedih, sesi ve yorumu kadar hayat görüşü ve yaşayış şeklinde ki tevazu ile gönüllerde taht kurmuştur. Bir çok gencin örnek aldığı bu büyük sanatçı her 19 ocakta ölüm yıl dönümünde sevgi ile anılmaktadır. Bir daha gelir mi benzeri bilinmez ama ülkemizde Sıra geceleri hala düzenlenmekte. Edebiyat ve sazlı sözlü bir eğlence olmasının yanı sıra yol gösterici olan bu eğlencelerde sizlere neşeli saatler armağan edecek İstanbul Sıra Gecesi Ekibi Kiralama Fiyatları yepyeni Bedih ler için çalışmakta. Zilli Maşadan tambura, Cümbüşten uda kadar kullandıkları enstrümanlarda ustalaşmış ekibimiz konuk ses sanatçılarına eşlik edebilecek kabiliyetlerdedir. Ülkemizin her yerinde verdiği hizmet ile İstanbul Sıra Gecesi Ekibi Kiralama Fiyatları neşeli vakit geçirtmek ve kültürümüzün yaşatılması sağlamak için çalışmaktadır.

İstanbul Sıra Gecesi Ekibi Kiralama

Aslında fazla bir seçenek yokmuş gibi görünen sıra geceleri düğünler öncesinde kadınların yaptığı kına karşılığı olarak erkeklerin bir eğlencesi olmaktadır. Şanlıurfa’ya özgü bir yerel toplantı olmasına rağmen yurdumuzun bir çok yerinde katılımcısının olduğu bilinmektedir. İster Ege’li olun İster Karadenizli bir sıra gecesi şarkısını duyduğunuzda eşlik etmeye başlar hatta onunla tempo bile tutarız. Geçmişimizden gelen bu ve bunun gibi gelenekler birlikteliğimizin tutkal gibi bizi bir birimize bağlamaktadır. Medyanın ilgisinin hiç eksilmediği bu eğlence türü gerek müzik gerekse gastronomi konusunda yeni lezzetleri tatmamızı sağlamaktadır. Sıra gecesine geliş ve oturuş bile önem taşımaktadır. Öncede belirlenen saate riayet edilmeli ve tam zamanında toplanılacak yerde olunmalı, büyüklerin yukarıda oturduğu Sıra gecelerinde bir hiyerarşi geleneği sürdürülmektedir ve yaşı genç olanlar kapıya yakın oturmaktadırlar. Bu hiyerarşi bile Sıra gecelerinin aslında bir disiplin olduğunu göstermektedir. Sadece bir müzik gecesi değil sohbet, oyun, edebiyat toplantısı olan sıra gecelerinde oynanan oyunlar ve edebiyat sohbetleri toplum yaşayışı içinde önemli yer bulmaktadır

İstanbul Sıra Gecesi Ekibi Kiralama Ekipte olanlar

Sıra gecelerinize davet edeceğiniz ekibimiz içinde 20 ye yakın enstrüman bulunurken tam ekip sayımız yaklaşık 15 kişi olabilmekte. Cura, çöğür, bağlama, Divan Sazı, Ud, Cümbüş, Urfa Tamburu, Kanun, Keman, Kaval, Zurna, Davul, Tef, Dabruka, Kaşık, Zilli Maşa, Çarpara ve Leğen gibi enstrümanlardan oluşan ekip arkadaşlarımızın bir çoğu bir kaç Sazı bir arada çalabilmektedirler. Ses sanatçımız ekibimizin içinde olduğu gibi yöresel türkü ve şarkılara oldukça hakim bir repertuara sahiptir.

İstanbul Sıra Gecesi Ekibi Kiralama Rezervasyon

Atadan gelen bu güzel geleneği memleketten kilometrelerce uzakta yaşamak ve yaşatmak istiyorsanız yapmanız gereken bizi aramak. 20 kadar ekibimizin sunduğu sıra gecesi organizasyonlarından faydalanmak için Web sitemizi ziyaret ederek bizlere ulaşabilirsiniz.

HEMEN ARA bodrum yat kiralama İstanbul yat kiralama homm bitkisel ürünleri bodrum lüks villa kiralama bodrum villa kiralama